Co mohu udělat pro své dítě?

Příprava na školku

Než k nám Vaše dítě přijde,

mělo by zvládat alespoň jednoduché činnosti při péči o sebe sama (při oblékání, jídle) a dodržovat základní hygienické návyky (mytí rukou, používání toalety) přiměřeně ke svému věku.

Podporujte rozvoj jeho řeči tak, aby bylo schopné se s námi domluvit o základních potřebách.

Všechny osobní věci dítěte, by měly být označeny značkou. Značka je pro děti i pro nás učitelky velmi důležitá. Děti neumějí číst a podle značky se orientují v oblečení, kterých je v šatně při společném převlékání opravdu hodně. I my rychle poznáme, komu patří odložený oděv. Značky nám všem ušetří spoustu času. Předejdete tak i zbytečným záměnám a ztrátám oděvu.

 

První dny a týdny

znamenají pro dítě, které bylo dosud v domácí péči, značnou změnu v jeho dosavadním životě. Každé dítě se nepřizpůsobí této změně stejně rychle. Některé děti se brzy spřátelí s novým prostředím i s učitelkami, jiné jsou v prvních dnech smutné, špatně usínají, málo jedí, jsou brzy unavené a snáze onemocní. V takovém případě však velmi záleží na klidném a důsledném jednání rodičů i na tom, jak přizpůsobí rodinný denní rozvrh dítěte programu v mateřské škole, aby se navzájem doplňovaly.

Využijte prosím možnosti postupného prodlužování délky pobytu ve škole (1.den – 1 hodina, 2.den – 2 hodiny, atd.), aby si děti co nejdříve na nové prostředí přivykly a neplakaly.

Dbejte také na náležité vybavení dítěte podle požadavků školy. Oblečení je třeba přizpůsobit všem potřebám denního režimu i schopnostem a dovednostem dítěte (jednoduché zapínání i obouvání, apod.). Dostatek kapesníčků – zejména při nachlazení (vhodná je podepsaná krabička kapesníků).

 

Každé ráno

doprovázejte své dítě do mateřské školy, autíčku a nesvěřujte tento úkol starším nezletilým sourozencům dítěte. Nejde jen o bezpečnost dítěte cestou. Nakažlivé nemoci se šíří v dětském kolektivu velmi rychle, proto se snažíme každé dítě podezřelé z nákazy vyloučit ze styku s ostatními dětmi, chráníme tím ostatní děti.

Informujte proto ráno učitelku o chování dítěte doma, zejména o možných projevech nemoci (bolest hlavy, břicha, nechutenství, řídká stolice, zvýšená teplota).

Onemocní-li nakažlivou chorobou někdo jiný ve Vaší rodině, ohlaste to také. Pokud lékař nařídí ponechat v takovém případě dítě doma po určitou dobu, dodržujte to.

Objevíte-li sami doma jakoukoli vyrážku nebo zjistíte-li zvýšenou teplotu, nepokoušejte se dítě do školy „propašovat“. Kromě ohrožení ostatních dětí poškodíte především zdraví vlastního dítěte. O nemocné děti nemůžeme v mateřské škole pečovat; projeví-li se teplota nebo jiné příznaky, kontaktujeme Vás a budeme vyžadovat okamžité vyzvednutí dítěte ze školy.

 

Dostatek času na zotavení

dítěte po nemoci je jednou z nejdůležitějších podmínek jeho dalšího zdravého vývoje. Nenaléhejte proto na lékaře, aby se dítě vrátilo do kolektivu předčasně. Někdy kvůli jednomu nebo dvěma dnům zameškáte v zaměstnání později mnohem delší dobu, nehledě na poškození dítěte dalším onemocněním.

 

Dostatek času pro dítě

je to nejdražší, co mu můžete poskytnout. Neprodlužujte zbytečně pobyt dítěte v mateřské škole, která mu při nejlepší péči nemůže nahradit citový vztah k rodičům. Nezapomeňte, že děti se nejvíce učí tak, že napodobují chování druhých i Vaše. Dopřejte mu každodenní společnou procházku nebo hru, při které čerpá ve vaší společnosti nové podněty pro svůj zdravý tělesný i duševní vývoj.

 

Oblečení

Do třídy

  • nízké bačkory s pevnou patou
  • praktické, pohodlné volnější oblečení, děvčata mohou mít sukýnku
  • oblečení by mělo umožnit dítěti samostatné převlékání
  • dostatek papírových kapesníků (Na celý rok stačí: 2 – 3 krabičky z kterých se kapesníky vytahují pro pobyt vně školy   a   2 – 3 balíčky kapesníků v balíčku pro pobyt venku)

 

Náhradní oděv

I starším dětem se může stát, že se polijí nebo pomočí. Náhradní oblečení zůstává ve škole spodní prádlo, tričko, tepláky, ponožky, v zimě punčocháče.

 

Ven (dle počasí)

  • sportovní oblečení, vhodná obuv
  • pláštěnka

 

Na spaní

Děti ze třídy Sluníček  – pyžamo

Děti ze třídy Stonožek pouze relaxují, pyžamko nepotřebují.